Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poddębicach

Mając na uwadze stwierdzenie pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w tym roku w stadzie świń wyznaczonego w dniu 01.06.2022 r. na terenie powiatu leszczyńskiego w województwie wielkopolskim a także 21 zachorowań u dzików (z czego ostatni przypadek miał miejsce w dniu 03.06.2022 r. na terenie województwa mazowieckiego) oraz rozpoczęcie sezonu prac polowych, zbieraniu runa leśnego jak również wzmożone przemieszczanie się ludzi w celach migracyjnych czy turystycznych, co sprzyja przenoszeniu wirusa ASF z lasów czy pól na teren gospodarstw utrzymujących świnie, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poddębicach apeluje o przestrzeganie zasad bioasekuracji, co ma zabezpieczyć przed pojawieniem się kolejnych ognisk tej choroby. W załączeniku szczegółowe zalecenia w zakresie ograniczenia ryzyka zakażenia świń wirusem ASF w gospodarstwach.

Od ubiegłego roku obserwowany jest znaczny wzrost przypadków zachorowań zwierząt dzikich oraz domowych na wściekliznę w Polsce. W 2019 roku stwierdzono tylko 1 przypadek zachorowania na tę chorobę, w 2020 – 12, w 2021 – już 118 przypadków, z czego 110 wystąpiło na terenie województwa mazowieckiego, natomiast w roku 2022, tylko do końca kwietnia br. stwierdzonych zostało już 29 przypadków wścieklizny, w tym 3 zachorowania wystąpiły u zwierząt domowych. W 2022 r. tylko na Mazowszu odnotowano 24 przypadki tej choroby, a na bieżąco potwierdzane są kolejne. Wynika to prawdopodobnie z migracji zwierząt zakażonych i chorych z państw położonych przy wschodniej granicy na teren Polski. Sytuacja jest więc dynamiczna i choroba może pojawiać się na terenach innych województw. Dlatego też między innymi na terenie województwa łódzkiego zostały wprowadzone szczepienia ochronne lisów dziko żyjących. Dokładne dane z Mazowsza wskazują, że wściekliznę stwierdzano głównie u lisów, ale w tej liczbie 110 przypadków w roku 2021 są też kuny, jenoty, sarny, koty, psy i nietoperze. Są to zakażenia potwierdzone badaniem laboratoryjnym, rzeczywista liczba chorych zwierząt może być większa. Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych odzwierzęcych wirusowych chorób zakaźnych, dlatego tak istotne jest prowadzenie profilaktyki w kierunku tej choroby poprzez obowiązkowe coroczne szczepienie psów, które ukończyły 3. miesiąc życia. Zalecane jest również szczepienie kotów, szczególnie tych wychodzących. Należy również zgłaszać do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii wystąpienie u zwierząt objawów nasuwających podejrzenie wścieklizny a także znalezienie martwego zwierzęcia (jak np. lis, nietoperz), w celu wykluczenia wystąpienia wścieklizny.

Pomimo występowania  wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu z reguły w porach roku, kiedy następuje migracja dzikiego ptactwa, które jest rezerwuarem tego wirusa a także kiedy niższe temperatury sprzyjają większej przeżywalności wirusa HPAI, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poddębicach przypomina o zachowaniu zasad bioasekuracji w gospodarstwach, gdzie utrzymywany jest drób. Tylko w grudniu 2021 r. na terenie powiatu poddębickiego zostało stwierdzonych 5 ognisk tej choroby, a w roku 2022 r. potwierdzono kolejne 2. W sumie w roku 2022 w Polsce do końca kwietnia zostało odnotowanych 30 ognisk grypy ptaków u drobiu domowego, a 25 – u ptactwa dzikiego. Szczegółowe zasady dotyczące postępowania przez hodowców zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. z 2022 r., poz. 768), gdzie opisane zostały nowe wymogi w zakresie m.in. prowadzenia rejestru środków dezynfekcyjnych używanych w gospodarstwie czy zaprowadzenia planu bioasekuracji dla hodowców utrzymujących powyżej 350 sztuk drobiu. W załączeniu szczegółowe zalecenia dla hodowców drobiu w zakresie ograniczenia ryzyka zakażenia wirusem HPAI.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-06-09 15:17przez:
Opublikowano:2022-06-09 15:29przez:
Zmodyfikowano:2022-06-09 15:00przez:
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy w Dalikowie
Odwiedziny:739

Rejestr zmian

  • [2022-06-09 15:00:58]Publikacja artykułu

Banery/Logo